فرشی در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن

همان‌گونه که در پست‌های قبلی اشاره شد بسیاری از فرش‌های ایرانی در موزه‌های بین‌المللی نگهداری می‌شوند که قبلاً به معرفی یکی از آن‌ها با نام قالی پولونز (Polonaise) پرداخته شده است. حال، قصد داریم شما را با یکی دیگر از قالی‌های فاخر و مشهور ایرانی آشنا کنیم.

قالی بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی که در منابع معتبر با نام قالی مسجد اردبیل نیز معرفی شده، در سطح جهانی به قالی اردبیل مشهور است. این قالی در ابتدا همسانی داشته است که بافتنشان ۱۶ سال به طول انجامیده است. دلیل نام‌گذاری این قالی‌ها به این اسم با یافتنشان در مسجدی واقع در مصلی اردبیل در ارتباط است که شاه اسماعیل صفوی و جدش شیخ صفی‌الدین در آن به خاک سپرده شده‌اند. این قالی‌ها دارای طول ۱۱ متر و ۵۲ سانتی متر و عرض ۵ متر و ۳۴ سانتی متر هستند و وجود ۳۳ میلیون گره در هرکدام برتراکم بالای این فرش‌ها دلالت می‌کند. گفته می‌شود این قالی‌ها احتمالاً به دستور شاه تهماسب اول یکی از بزرگ‌ترین حامیان صنعت قالی بافی بافته شده‌اند. فرش‌های اردبیل گونه‌ای مشهور از فرش‌های ایرانی هستند که یکی از آن‌ها در موزه “ویکتوریا و آلبرت” شهر لندن نگه داری می‌شود. این فرش که به لحاظ قدمت، قدیمی‌ترین فرشی است که توسط کارشناسان تاریخ گذاری شده، یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین قالی‌ها محسوب می‌گردد و از لحاظ تاریخی در بالاترین درجه اهمیت قرار دارد. این قالی جهت اهدا به بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بافته شده است که یک رهبر صوفی و جد شاه اسماعیل صفوی بنیان‌گذار سلسله صفویه ( ۱۷۲۲- ۱۵۰۱) بود. کارشناسان توانسته‌اند تاریخ دقیق بافت فرش را با کمک تقدیم نامه موجود در حاشیه فرش مشخص کنند. در این تقدیم نامه، بیت” جز آستان توام در جهان پناهی نیست، سر مرا به‌جز این در حواله گاهی نیست”، یک امضا ” بنده این درگاه، مقصود کاشانی” به علاوه تاریخ ۹۴۶ شمسی نقش بسته که معادل با ۱۵۳۹ تا ۱۵۴۰ پس از میلادی است. البته ظاهراً مقصود کاشانی یکی از صاحب منصبان بوده است و صرفاً جهت ابراز ادب و فروتنی به بقعه، خود را بنده نامیده است.

الگوی کلی قالی اردبیل عبارت از یک طراحی یکپارچه است که در کنار ابعاد وسیع آن، قالی اردبیل را به یک شاهکار تحسین بر انگیز تبدیل کرده است. حاشیه از چهار نوار موازی تشکیل شده است که در پیرامون یک ناحیه مستطیلی شکل بزرگ قرار می‌گیرند.  در مرکز مستطیل یک مدالیون بزرگ زرد رنگ وجود دارد و دورتادور آن را حلقه‌ای از نقوش بیضی شکل احاطه کرده‌اند.  در هر طرف این مدالیون نیز یک چراغ بافته شده که یکی از دیگری کوچک‌تر است. چراغی  که مردم بر روی آن می‌نشسته اند کوچک‌تر بافته شده تا فردی که بر روی قالی می‌نشیند، هر دوی آن‌ها را به یک اندازه ببیند.  البته این چراغدان‌ها نه به صورت سه بعدی بلکه به شکل مسطح بافته شده‌اند. چهارگوشه کناری قالی نیز از نقش و نگاری مشابه اما ساده‌تر از طرح میانی بافته شده‌اند. عده‌ای معتقدند این عدم تقارن تعمدی بوده که ناقص بودن انسان در مقابل ذات کامل خداوندی را یادآوری و ثابت می‌کند تنها بی عیب مطلق، پروردگار است.

در بافت این فرش، ده رنگ به کار رفته که از مواد طبیعی مانند پوست انار و گیاه نیل زا گرفته شده بودند و در جاهایی که گروه‌های تیره و روشن پشم در کنار هم قرار گرفته‌اند، طرحی موج گونه به وجود آمده است.

با توجه به سفارش بافت فرش برای یک مکان متبرکه، در الگوی آن از نقوش انسان و حیوان استفاده نشده است. هر قسمت از الگو با یک و یا تعداد بیشتری از مجموعه‌های طوماری پر شده‌اند که حاوی گل‌ها و یا برگه‌ای پیچ رونده خارق‌العاده‌ای هستند. به علاوه، در برخی قسمت‌ها فرم‌های مار گونه متقارنی وجود دارد که ابرها را تداعی می‌کنند.

ماده اصلی برای بافت این فرش پشم است که نسبت به ابریشم محافظ بهتری برای رنگ‌های قالی به شمار می‌رود. در هر ده سانتی متر مربع، حدود ۵۳۰۰ گره وجود دارد. این حجم از تراکم، طراح را قادر ساخته تا جزئیات را به طور کامل یه تصویر بکشد.

فرش اردبیل تا سال ۱۸۴۳ در بقعه شیخ صفی‌الدین وجود داشت و بازدیدکنندگان انگلیسی از آن دیدن می‌کردند. اما حدود چند سال بعد مقبره دچار زلزله شد و به قالی‌ها آسیب رسید. ناگفته نماند که پیش از این، آوازه این فرش‌ها از سوی دو بازرگان انگلیسی به غرب رسیده و مستنداتی نیز در این باره مکتوب شده بود. پس از آن و جهت تا مین هزینه‌های مرمت مسجد، فرش‌ها به شرکت زیگلر و شرکا (Ziegler & Co) فروخته می‌شوند که‌ترمیم آن‌ها را به مرمتگران می سپرند که نتیجه تلاش‌هایشان، وجود دو قالی بود که دیگر همسان نبودند. در واقع، از حاشیه یکی از آن‌ها برای مرمت گونه دیگر استفاده شده بود و حاصل کار یک قالی کامل و یک قالی بدون حاشیه بود. این فرش‌ها دست به دست چرخیدند تا اینکه موزه ویکتوریا و آلبرت در پی درخواست ویلیام مورس (William Morris) کارشناس فرش موزه نوع بزرگ‌تر را به مبلغ ۲۰۰۰ پوند خریداری کرد. وی به محض دیدن فرش، آن را ” یک کمال بی همتا و دارای یک زیبایی منطقی و همیشگی” توصیف کرده بود. خالی از لطف نیست، بدانیم این فرش آن‌قدر گران‌بها ست که خرید آن حتی برای موزه‌ها هم کار آسانی نبود تا بدان جا که موزه ویکتوریا و آلبرت توانست پس از تا مین منابع مالی، صاحب این قالی فاخر ایرانی شود. اما سرنوشت قالی کوچک‌تر نامعلوم بود تا اینکه یک خانواده مجموعه دار، آن را به موزه لوس‌آنجلس کانتی (Los Angeles County Museum of Art) اهدا کردند. نسخه برداری‌های متعددی که از طرح بی بدیل این قالی صورت گرفته، در شهرت جهانی آن بی تأثیر نبوده است. نمونه نسخه برداری شده از این قالی در منزل نخست وزیر انگلستان وجود دارد و هیتلر نیز نمونه‌ای از آن را بر دیوار اتاق خود آویخته بود.

این فرش بر روی دیوار نگهداری می‌شود و موزه در سال ۲۰۰۶ فرش را در مرکز گالری جمیل (Jameel gallery) به نمایش در آورد تا قالی بر روی کف قرار گیرد و مشاهده شود. این فرش زیبا در فهرست پنجاه شاهکار هنری برگزیده جهان و در رده بیست و نهم قرار دارد.

دوره تکمیلی آموزش قالیبافی تابلوفرش در تهران

زیر نظر استاد زبده و سرشناس کشور سید حامد محمدی

و برترین و مجرب ترین اساتید اتحادیه فرشبافی ایران

بامدیریت : سید حامد محمدی

تابلو فرش دستباف


 آموزشگاه قالیبافی تابلو فرش تکتا برگزار میکند

آموزش قالیبافی تابلو فرش در تمامی مناطق تهران
-آموزش قالیبافی تابلو فرش در آموزشگاه یا در منزل
آموزش قالیبافی تابلو فرش فقط در 6 جلسه

-آموزش قالیبافی تابلو فرش توسط استاد مجرب و دوره دیده با مدرک رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
-آموزش قالیبافی تابلو فرش با مدرک فنی و حرفه ای
-آموزش قالیبافی و تابلو فرش با بیمه تامین اجتماعی
-آموزش قالیبافی تابلو فرش به همراه وا خود اشتغالی
-آموزش قالیبافی تابلو فرش ویژه آقایان وبانوان
آموزش قالیبافی تابلو فرش با شرایط آسان برای شاغلین حتی جمعه ها
-تهیه و لوازم بافت و ابزار قالیبافی نخ و نقشه تابلو فرش
-آموزش خصوصی در آموزشگاه یا در منزل

-ویژگیهای نهفته دربافت تابلو فرش:

پیشگیری و درمان بیماریهای روحی

-رسیدن به بالاترین مرتبه آرامش

-پرکردن اوقات فراغت با هنر اصیل ایرانی

-کسب درآمدمناسب و دائم

-بدون مشکلات رفت و آمد

– در صورت تشکیل کلاس های خصوصی دو نفره 40 درصد تخفیف وکلاسهای 3نفره60درصد در هزینه شهریه

منظور میگردد.همچنین بابت مشاوره ی بیمه ی قالیبافی شماره های موسسه علمی فرهنگی و آموزشی تکتا را اشغال ننمایید.

توضیح اجمالی در مورد بیمه ی قالیبافی این هست که:

1-شما با مبلغ ماهیانه ی تنها 60 هزار تومن خود را بیمه میکنید و سهم بیشتر و بقیه را دولت حمایت میکند و آنرا تا سقف 160 هزار تومان پرداخت مینماید.
2-مدت زمان بازنشستگی این نوع بیمه به علت شرایط سختی کار ، 15 سال میباشد که بسیار فوق العاده میباشد برای کسانی که میخواهند عوض 30 سال 15 ساله بازنشست شوند.در نتیجه فرصت را نباید از دست بدهند. بعلاوه اینکه خود کار آماده سازی و بافت تابلوفرش بسیار درآمد زا در داخل و خارج ایران میباشد و قابلیت صادرات به خارج را نیز دارا میباشد. فقط جهت ثبت نام قطعی در کلاس های خصوصی قالی بافی و ساخت تابلوفرش با شماره های  09125932201یا 33196763، 22169174 یا  تماس بگیرید.

آموزشگاه قالیبافی تابلوفرش تکتا افتخار دارد که کلیه مباحث فرشبافی را در یک دوره 6 جلسه ای

به صورت کلاسهای عمومی و یا خصوصی در آموزشگاه یا درمنزل تدریس کند

هنرجویان عزیز توجه داشته باشند که دوره ها به صورت حرفه ای بوده وکلیات مباحث فرشبافی

بدون هیچ کم وکاستی را با مدرسین رسمی اتحادیه خواهند گذراند(نه بخشی از هنر فرشبافی را)

هنرجو بعد از گذراندن دوره نیازی به شرکت در کلاسهای دیگری را نخواهد داشت

بعداز اتمام دوره هنر جو میتواند انواع فرش های زیرپایی و انواع تابلوفرش ها را بافته و کسب درآمد کند 

فروش انواع نخ و نقشه عددی و سنتی

– فروش نقشه های عددی ( کامپیوتری) همراه با 10 رنگ ابریشم

-نخ و نقشه های سنتی با کیفیت

– قیمتها مناسب تر از همه جاست

– ارسال به شهرستان یک روزه از طریق پست پیشتاز

– تلفن فروش به تهران و شهرستانها 09125932201محمدی

برای دیدن گالری ونخ ونقشه ها به آدرس سایت http://dasbaf.ir/ مراجعه کنید

 

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

شما از طریق این فرم می توانید با ما تماس بگیرید. پاسخ شما در اسرع وقت از طریق ایمیل ارسال میشود.

Sending

کلیه حقوق برای دستباف محفوظ است.

Log in with your credentials

Forgot your details?