درباره فرش قم بیشتر بدانید

فرش قم در استانی به همین نام و در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب تهران بافته می‌شود. مناطق و روستاهای قم در موقعیت‌های مختلف جغرافیایی قرار گرفته‌اند در نتیجه در این استان، شاهد شرایط جوی متنوع از آب و هوای کویری تا سرد و کوهستانی هستیم. این موضوع، فرصت‌های متنوعی را برای کشاورزی و امکان کشت اکثر محصولات کشاورزی فراهم کرده است. البته اکثر روستاییان این استان علاوه بر کشاورزی و دامداری به صنایع دستی از جمله قالی بافی می‌پردازند. امروزه فرش‌های تولید شده در قم به عنوان یکی از باکیفیت‌ترین و گران‌بهاترین فرش‌های ایرانی شناخته می‌شوند این در حالی است که تا صد سال پیش فرش- بافی صنعت قابل توجه این شهر محسوب نمی‌شد. توسعه قالی بافی در استان قم به زمانی باز می‌گردد که بازرگانان کاشانی دارهای قالی را به این شهر بردند و مردم به قالی بافی در شکل رایج امروزی پرداختند. طی کمتر از بیست سال این صنعت به صورت قابل ملاحظه‌ای در این شهر رشد و گسترش یافت.
قالی‌ها و فرش‌های تولید شده در قم از ظاهر خارق‌العاده‌ای برخوردار هستند. اکثر قالیچه‌های بافته شده در این شهر با کیفیت و زیبا هستند و به همین دلیل مردم آن‌ها را جهت آویختن بر روی دیوارهای منازلشان خریداری می‌کنند. گرچه نقشه قالیچه‌ها معمولاً به صورت خطوط منحنی است اما مناظری از طبیعت و یا داستان‌های تاریخی را نیز می‌توان در میان آنها مشاهده کرد.

فرش‌ها و قالی‌های قمی با کیفیت‌های متعددی بافته می‌شوند. انواع جدیدتر از کیفیت و الگوی بهتری برخوردار هستند. باکیفیت‌ترین فرش‌های تولید شده در قم که از ابریشم خالص بافته می‌شوند در میان زیباترین فرش‌های ایران و جهان قرار می- گیرند. اکثر تولیدات این شهر در ابعاد کوچک تا متوسط موجود هستند و رنگ‌های متنوعی در آن‌ها مشاهده می‌شود اما رنگ‌هایی چون آبی، قرمز و سفید عاجی را می‌توان از رایج‌ترین رنگ‌های به کار رفته در قالی‌ها برشمرد. البته امروزه و با توجه به پیشرفت صنعت قالی بافی در استان قم تعداد متنوعی از رنگ‌ها در تولیدات بافندگان آن به چشم می‌خورد که به رقمی معادل با چهل رنگ می‌رسد. این رنگ‌ها عبارتند از: سفید برفی، سفید شیری، مشکی، سرمه‌ای، بژ روشن، بژ سیر، خاکی روشن، خاکی سیر، آبی نفتی، آبی روشن، آبی فیروزه‌ای، آبی الماسی، سبز یشمی، سبز سیدی، سبز ساق چناری، سبز سدری، سوخته‌ای، دارچینی روشن، دارچینی سیر، مله ای شتری، مله ای زیتونی، گوجه‌ای، طوسی سیر، طوسی روشن، کرم کاهی، کرم شسته، مسی سیر، مسی روشن، مسی پوست پیازی، قهوه‌ای سیر، قهوه‌ای روشن پرزهای ظریف، کاربرد ابریشم نرم و کرک‌های پشمی از دیگر ویژگی‌های فرش‌های قمی به شمار می‌روند. تارها پنبه‌ای و پودها معمولاً ابریشمی و یا پشمی هستند. نظم قمی‌ها در بافتن فرش‌ها و قالیچه‌ها موجب متمایز شدن فرش‌های این شهر از سایر مناطق ایران شده است. شیوه بافندگی در قم کامل و منظم است و هیچ‌گونه بی نظمی مانند کلفتی تارها، پودها و گره‌ها در آن‌ها دیده نمی‌شود. این نظم تا بدانجاست که گاهی انسان را دچار تردید می‌کند که شاید فرش‌ها با ماشین بافته شده باشند.  بافندگان قمی در بافت فرش‌هایشان از گره پارسی استفاده می‌کنند و کیفیت فرش به تعداد گره‌ها بستگی دارد که در فرش‌های مختلف متفاوت است اما تعداد گره‌ها به طور متوسط شامل ۱۲۰ تا ۸۴۲ گره در هر اینچ مربع است.  این قالی‌ها در زمره بهترین فرش‌ها قرار می‌گیرند و به دلیل تقاضای خرید بالایی که دارند، بسیار گران‌قیمت می‌باشند.
قالی‌های قم از طرح‌های بسیار متنوعی برخوردار هستند. در گذشته، نقشه قالی‌های قم عبارت از طرح‌های مشهور به لچک و ترنج شاه عباسی – محرمات- محرابی و شکارگاه  بودند اما طراحان قمی با ایجاد تحول در طراحی فرش‌ها، سبک جدیدی را در صنت قالی بافی ایران به وجود آوردند که “سبک فرش قم” نام دارد.  بافندگان قمی، طرح‌های زیبای سایر مراکز قالیبافی ایران که مورد پسند همگان است را با ایجاد تغییراتی در آنها می‌بافند. به‌طور کلی می‌توان رایج‌ترین طرح‌های قالی‌های قم را در موارد زیر خلاصه کرد:
بندی خشتی (موزاییکی بختیاری)، بته‌ای، درختی، شکارگاه، هندسی جوشقانی، شاه عباسی، لچک ترنج، شاه عباسی افشان، محرمات، ترنجی کف ساده، بندی کتیبه‌ای، محرابی، گل فرنگ و ضل السلطانی، محتشم و خشتی.

دوره تکمیلی آموزش قالیبافی تابلوفرش در تهران

زیر نظر استاد زبده و سرشناس کشور سید حامد محمدی

و برترین و مجرب ترین اساتید اتحادیه فرشبافی ایران

بامدیریت : سید حامد محمدی

تابلو فرش دستباف


 آموزشگاه قالیبافی تابلو فرش تکتا برگزار میکند

آموزش قالیبافی تابلو فرش در تمامی مناطق تهران
-آموزش قالیبافی تابلو فرش در آموزشگاه یا در منزل
آموزش قالیبافی تابلو فرش فقط در 6 جلسه

-آموزش قالیبافی تابلو فرش توسط استاد مجرب و دوره دیده با مدرک رسمی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
-آموزش قالیبافی تابلو فرش با مدرک فنی و حرفه ای
-آموزش قالیبافی و تابلو فرش با بیمه تامین اجتماعی
-آموزش قالیبافی تابلو فرش به همراه وا خود اشتغالی
-آموزش قالیبافی تابلو فرش ویژه آقایان وبانوان
آموزش قالیبافی تابلو فرش با شرایط آسان برای شاغلین حتی جمعه ها
-تهیه و لوازم بافت و ابزار قالیبافی نخ و نقشه تابلو فرش
-آموزش خصوصی در آموزشگاه یا در منزل

-ویژگیهای نهفته دربافت تابلو فرش:

پیشگیری و درمان بیماریهای روحی

-رسیدن به بالاترین مرتبه آرامش

-پرکردن اوقات فراغت با هنر اصیل ایرانی

-کسب درآمدمناسب و دائم

-بدون مشکلات رفت و آمد

– در صورت تشکیل کلاس های خصوصی دو نفره 40 درصد تخفیف وکلاسهای 3نفره60درصد در هزینه شهریه

منظور میگردد.همچنین بابت مشاوره ی بیمه ی قالیبافی شماره های موسسه علمی فرهنگی و آموزشی تکتا را اشغال ننمایید.

توضیح اجمالی در مورد بیمه ی قالیبافی این هست که:

1-شما با مبلغ ماهیانه ی تنها 60 هزار تومن خود را بیمه میکنید و سهم بیشتر و بقیه را دولت حمایت میکند و آنرا تا سقف 160 هزار تومان پرداخت مینماید.
2-مدت زمان بازنشستگی این نوع بیمه به علت شرایط سختی کار ، 15 سال میباشد که بسیار فوق العاده میباشد برای کسانی که میخواهند عوض 30 سال 15 ساله بازنشست شوند.در نتیجه فرصت را نباید از دست بدهند. بعلاوه اینکه خود کار آماده سازی و بافت تابلوفرش بسیار درآمد زا در داخل و خارج ایران میباشد و قابلیت صادرات به خارج را نیز دارا میباشد. فقط جهت ثبت نام قطعی در کلاس های خصوصی قالی بافی و ساخت تابلوفرش با شماره های  09125932201یا 33196763، 22169174 یا  تماس بگیرید.

آموزشگاه قالیبافی تابلوفرش تکتا افتخار دارد که کلیه مباحث فرشبافی را در یک دوره 6 جلسه ای

به صورت کلاسهای عمومی و یا خصوصی در آموزشگاه یا درمنزل تدریس کند

هنرجویان عزیز توجه داشته باشند که دوره ها به صورت حرفه ای بوده وکلیات مباحث فرشبافی

بدون هیچ کم وکاستی را با مدرسین رسمی اتحادیه خواهند گذراند(نه بخشی از هنر فرشبافی را)

هنرجو بعد از گذراندن دوره نیازی به شرکت در کلاسهای دیگری را نخواهد داشت

بعداز اتمام دوره هنر جو میتواند انواع فرش های زیرپایی و انواع تابلوفرش ها را بافته و کسب درآمد کند 

فروش انواع نخ و نقشه عددی و سنتی

– فروش نقشه های عددی ( کامپیوتری) همراه با 10 رنگ ابریشم

-نخ و نقشه های سنتی با کیفیت

– قیمتها مناسب تر از همه جاست

– ارسال به شهرستان یک روزه از طریق پست پیشتاز

– تلفن فروش به تهران و شهرستانها 09125932201محمدی

برای دیدن گالری ونخ ونقشه ها به آدرس سایت http://dasbaf.ir/ مراجعه کنید

 

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

تماس با ما

شما از طریق این فرم می توانید با ما تماس بگیرید. پاسخ شما در اسرع وقت از طریق ایمیل ارسال میشود.

Sending

کلیه حقوق برای دستباف محفوظ است.

Log in with your credentials

Forgot your details?